POKLAD ZVANÝ CIBETKOVÁ KÁVA

Pravdepodobne ste už o nej počuli. Vzácna, lahodná, exotická, málo dostupná, drahá… Taká je cibetková káva. Najviac však zaujme spôsob výroby, ktorý sa vymyká všetkým tradičným metódam. Vyrába sa totiž zo zŕn, ktoré prejdú tráviacim traktom exotických zvierat – cibetiek.

AKO VZNIKÁ CIBETKOVÁ KÁVA ?
Cibetky sú malé exotické mäsožravce, ktoré sa okrem mäsa živia exotickými plodmi, a vo voľnej prírode si radi pochutia na plodoch kávovníka arabica. Cibetky takéto plody zjedia vcelku a vďaka vlastnostiam ich tráviaceho ústrojenstva sú aj po priechode neporušené. Zberači v pralese pátrajú po ich truse, z ktorého potom tieto neporušené zrná vyberajú a po dôkladnom čistení sa z nich vyrába najdrahšia a najlahodnejšia káva na svete.

Cibetka

DÔVOD JEJ ÚŽASNEJ CHUTI
Tajomstvo spočíva v tom, že cibetky dokážu vďaka svojim predispozíciám vyberať len tie najkvalitnejšie a najčerstvejšie plody. V tele cibetky sa navyše obohatia o enzýmy, ktoré štiepia bielkoviny na aminokyseliny. Vďaka tomu má cibetková káva takú nezameniteľnú chuť a jemnosť.

PREČO JE TAKÁ VZÁCNA
Pre celý svet sa ročne vyrobí len približne 500 kilogramov tejto zvláštnej, lahodnej špeciality, pričom dopyt tvoria prevažne rozvinuté krajiny, kde je vyhľadávaná znalcami kávy. Labužníci, ktorú túto kávu ochutnali si nevedia vynachváliť jej chuť a účinky. Tvrdia, že po jedinej šálke Vám už nikdy žiadna káva nepríde dosť dobrá.

V našich končinách nie je dopyt po cibetkovej káve veľmi vysoký. Spôsob akým sa vyrába nie je mnohým ľuďom po chuti, svoju rolu však zohráva aj jej vysoká cena. Na Slovensku môžete cibetkovú kávu ochutnať len v tých najlepších kaviarňach, a za jednu šálku zaplatíte približne 8 eur. Pričom jeden kilogram takejto kávy sa na svetovom trhu predáva v prieme za 600 eur.

PREČO JE CENA TAKÁ VYSOKÁ ?
Vysoká cena je spôsobená dvoma faktormi. Cibetky sú veľmi málo rozšírené tvory, žijúce len v tropických oblastiach, najmä v Malajzii a Indonézii. Veľa ľudí navštívi cibetkové farmy a ochutná túto vzácnu kávu práve počas pobytu na obľúbenom ostrove Bali. Viaceré pokusy vytvoriť cibetkovú farmu stroskotali na neprispôsobilosti živočíchov. Cibetky v zajatí sa jednoducho plodmi kávovníka neživia. Trus sa musí zbierať v náročnom teréne čerstvý, kým sa neznehodnotí kyslíkom a inými vonkajšími vplyvmi.

Druhý faktor je status tejto kávy vo svete. Neskutočné množstvo ocenení robí z tejto svetovej lahôdky unikát, ktorý sa nedá ničím nahradiť. Zároveň sa môže pýšiť nezameniteľnou čokoládovo-karamelovou chuťou, ktorá určite stojí za vyskúšanie.

Zdroj: kofi.sk