KÁVOVNÍK A VŠETKO ČO O ŇOM VIEME

Kávu poznáme všetci. Vieme akú má farbu, vieme rozpoznať jej vôňu, pravidelne sa uspokojujeme jej lahodnou chuťou, a čerpáme z jej účinkov. Prvé vierohodné dôkazy o pití kávy pochádzajú z polovice 15. storočia, v Etiópii sa začala stávať populárnou v 17. storočí, prvá kaviareň v Európe bola otvorená v Benátkach v roku 1645. Odvtedy sa káva začala masovo rozširovať, nie len do Európy, ale aj do zbytku sveta. Dnes je po čaji druhým najpredávanejším nápojom na svete.

Aj keď je dnes káva rozšírená po celej Európe, a len s ťažkosťou by sme hľadali ľudí, ktorí si aspoň občas nedoprajú voňavú šálku, o jej pôvode, pestovaní či výrobe mnohí nevedia celkom nič.

Prečítajte si zaujímavé informácie o ,u nás nie veľmi známej rastline, kávovníku.

AKÉ DRUHY POZNÁME A ČÍM SÚ PRÍZNAČNÉ?
Kávovník je rastlina, ktorá sa radí medzi kroviny, alebo nízke dreviny. Svojim vzhľadom pripomína nízky stromček. Známych je približne 60 druhov, no na masovú výrobu kávy sa využívajú len 2 – Kávovník arabský a Kávovník robusta.

Káva sa odborne pripravuje ako zmes semien týchto dvoch druhov. O chuť a vôňu v mletej kávovej zmesi sa starajú rôzne druhy arabicy, o farbu druhy robusty. Čím je káva tmavšia a horkejšia, tým viac robusty obsahuje. Iba najdrahšie značky neobsahujú robustu. Kvalitatívne najvyššia úroveň kávy sa označuje ako premium gourmet / specialty coffee – prémiová odrodová káva.

Arabica-Robusta

NIEČO O RASTLINE
Kávovník arabský dorastá v kultúre do výšky 2-3 metrov. Je to vždyzelený ker s tuhými dlhými elipsovitými listami a nenápadnými bielymi kvetmi. Pre nás, spotrebiteľov, sú však najdôležitejšie plody – 1,5 cm veľká kôstkovica, ktorá obsahuje, nám veľmi dobre známe, semená s pozdĺžnou ryhou – kávové zrná. Na jednom kre sa ročne urodí priemerne 2,5 kg bobúľ. Z nich sa získa sotva pol kilogramu praženej kávy, čo stačí približne na 40 až 60 šálok nápoja.

PESTOVANIE KÁVOVNÍKA
Svetovou veľmocou v pestovaní kávovníka je Brazília. Kávovník je jej hlavnou poľnohospodárskou plodinou a káva hlavným exportným artiklom. Okrem Brazílie sa obrovské kávové plantáže nachádzajú vo Vietname, Indonézii a Kolumbii. Svetová produkcia dosahuje ročne hodnoty vyššie ako 9 miliónov ton, čo je viac ako 130 miliónov vriec kávy.

Málo ľudí vie, že kávovník sa dnes dá pomerne ľahko pestovať aj u nás, najviac sa mu darí v bytoch pri vhodne upravených podmienkach. Plody začne rodiť približne po troch rokoch života. Takýmto spôsobom môže každý kávový nadšenec ochutnať vlastnoručne vypestovanú kávu. Čerstvo zozbieraná káva z kávovníka arabského sa považuje za najzdravšiu kávu na svete.

Zdroj: kofi.sk