5 DÔVODOV PREČO JE DOBRE PIŤ KÁVU PRED TRÉNINGOM

Ak máte radi kávu a všetko okolo nej, máme pre teba dobru správu. Káva je skvelý nakopávač pred tréningom a dokonca cenovo dostupnejší a zdravší ako suplementy na to určené. Suplementy majú v sebe sporné ingrediencie čoho sa u kávy nemusíme báť, ak teda pijeme naozaj kvalitnú kávu a vieme si ju dobre pripraviť.

Môže to znieť prekvapujúco, ale je to tak. Káva je najvhodnejší pre-workout doplnok. Bežné pre-workout doplnky majú ako hlavnú zložku taktiež kofeín čiže sa opierajú hlavne o jeho účinok, zvyšok už nie je taký potrebný, alebo dokonca zbytočný.

SPAĽUJE VIAC KALÓRIÍ
Jedna z najväčších výhod boja pre-workout vs. káva je fakt, že káva nám dopomáha spaľovať podstatne viac kalórií. K spaľovaniu dochádza hlavne ak pijete čiernu kávu a kávu bez cukru. Taktiež samotný kofeín či jeho zlúčeniny môžu potláčať chuť do jedla čo je ďalší podstatný benefit.

Kofeín ma skvelé spaľovacie vlastnosti. Tukové bunky sa môžu premeniť v zdroj energie potom čo si dáte kávu pred posilňovaním alebo ľubovoľným kardio cvikom. Čo nás navádza k tomu, že nie je potrebný žiadny spalovač a je ušetrené a o jeden zbytočný suplement menej.

ZVYŠUJE VÝKON
Konzumácia kofeínu pred cvičením môže výrazne ovplyvniť jeho výkon. Keďže kofeín je silný ergogenický pomocník výrazne sa popri cvičení podpíše na vašej výdrži. Vnímanie hladiny námahy sa podstatne zníži čo vedie k lepším výkonom.

Ak si myslíete že posunúť cvičenie na iný level je ťažké a v dohľadnej dobe nedosiahnuteľný cieľ, určite vyskúšajte kávu a uvidíte rozdiel. Dokonca, aj keď cvičíte už na vysokej úrovni, stále je priestor na zlepšenie, do ktorého Vám môže dopomôcť práve káva.

ZNÍŽUJE BOLESŤ SVALOV
Káva pred cvičením zníži dojem bolesti svalov aj celkovej námahy. Kofeín zvýši taktiež odolnosť čo ide ruka v ruke s výdržou, dlhšími sériami či dlhšími vzdialenosťami. Fakt, že kofeín potláča a redukuje bolesť, budete schopný vyvinúť väčšiu silu. Ideálna teda aj pre objemové a silové cvičenia.

ZACHOVÁVA SVALOVINU
Kofeín pomáha pri zachovaní svalovej hmoty, čo znižuje rýchlosť straty svalovej sily v dôsledku starnutia. Všetky tieto vlastnosti kávy vedú k zníženiu prípadného rizika všetkých úrazov súvisiacich so starnutím a zachováš si svoju svalovú silu.

Tento účinok kofeínu dosiahnete, keď budete piť kvalitnú kávu pred cvičením. Káva ti pomôže zlepšiť kondíciu a zdravie, čo sú základne predpoklady zdravého životného štýlu.

ZLEPŠUJE KRVNÝ OBEH
Ďalší skvelý benefit plynúci z konzumácie kávy je zlepšenie cirkulácie krvi, čiže zlepšenie krvného obehu. Denná konzumácia kávy vysoko koreluje s tokom krvi v organizme.

Tým, že sa zlepší krvný obeh zlepší sa aj celkové zdravie. Svaly potrebujú kyslík a čo je pri lepšej cirkulácii krvi svalom umožnené.

ZÁVER
Existuje iste mnoho ďalších dôvodov, prečo je káva jedným z najlepších a najúčinnejších „boosterov“ pred cvičením. Najvyšší čas zadovážiť si kvalitný kávovar a vychutnávať si skvelý šálok kávy denne. Avšak nepreháňajte to, menej je niekedy viac, takže treba hľadať rovnováhu aj v tomto smere.

Zdroj: kofi.sk