AKO SI VYBRAŤ ESPRESSO STROJ

7 FAKTOROV, KTORÉ NETREBA PODCENIŤ PRI KÚPE ESPRESSO STROJA
Kúpiť nový espresso stroj nemusí byť žiadny problém. Stačí ak zvážite nasledujúcich sedem faktorov. Pomôžu pri výbere hlavne nováčikom. Vyberajte tak aby ste za svoje investované peniaze utŕžili čo najviac kvality a funkcie, ktoré naozaj potrebujete. Nedá sa povedať konkrétne, ktorý stroj je najlepší. Každý z nás má iné preferencie ohľadom nápoja, či iné priestory kuchyne. Pri výbere sa uistite, že stroj vyhovuje Vášmu životnému štýlu.

1. VÝDRŽ
Pred nákupom by ste sa určite mali zaujímať o to, ako dlho Váš stroj vydrží pracovať bez prestávky. Profesionálne espresso stroje obstojnej kvality by mali bez problému vydržať robiť kávu celý deň, bez poruchy. Ak si vyhradíte na kúpu moc malý rozpočet, môže Vás nemilo prekvapiť, že sa stroj po intenzívnom používaní začne prehrievať a bude potrebovať dlhšie pauzy. Preto ak predpokladáte, že budete variť kávy veľa, určite sa neuspokojte s najnižšou triedou.

Kofi odporúča: DeLonghi ECAM 22.110 B
DeLonghi ECAM 22.110 B

2. MLETIE KÁVY
Existujú dva typy espresso strojov. Tie so zabudovaným mlynčekom na kávu, a tie ku ktorým si budeme musieť dokúpiť externý mlynček. Vstavaný mlynček, majú skutočne len tie drahšie kusy vyššej kvality. Ak si teda kupujete presso stroj do domácej spotreby, určite by Vám nemalo robiť problém pomlieť si kávu vo vlastnom mlynčeku.

Ak kupujete espresso stroj do prevádzky, vstavaný mlynček šetrí čas. Pri kúpe stoja s mlynčekom prihliadajte na to, či pomletú kávu treba po použití vyhadzovať do koša, čo tvorí opäť jeden krok naviac. Niektoré stroje majú totiž zabudovanú funkciu odvádzania použitej kávy do zásobníka. Pekný luxus, čo poviete?

3. OBJEM ZÁSOBNÍKA VODY
Väčšina bežným espresso strojov obsahujú zásobu vody približne na 8 šálok kávy. Ak potrebujete vody viac, existujú stroje ku ktorým sa dá pripojiť vodná nádržka cez malú plniacu hadičku. Tieto typy sú vhodné najmä do domácnosti.

Veľké stroje určené pre podniky sa napájajú priamo na zdroj vody, pred kúpu sa však uistite že nebudete musieť prerábať smer kuchynských trubiek, aby ste ho boli schopný pripojiť (môže sa stať).

4. PENENIE
Je pravda, že dnes už naozaj u drvivej väčšiny espresso strojov nájdeme zabudovaný speňovač mlieka. Vďaka tejto funkcii môžete pripravovať nápoje ako latte, cappuccino či macchiato. Ak však objednávate stroj z internetu nenechajte sa obalamutiť nízkou cenou, aby ste nakoniec nemuseli pripravovať len a iba espresso.

5. ČISTENIE
Každý správny kávičkár vie, že čistota stroja ja naozaj dôležitá, pokiaľ nechcete poľavovať z nárokov na chuť kávy. Preto sa uistite, aké zložité je rozkladanie a opätovné poskladanie vášho nového prírastku. Nádoba vody, napeňovacie zariadenie, poháre, a zvyšok častí, ktoré budú vystavené vlhkosti by mali byť dôkladne vyčistené a riadne vysušené po každom použití. Pri kúpe stroja sa rovno môžete obsluhy opýtať na vhodné prostriedky na čistenie. Vyvarujte sa používaniu príliš tvrdých prostriedkov a predíďte tak vodnému kameňu.

6. SKLADOVANIE
Ak neplánujete variť kávu denne, nepotrebujete super veľký a výkonný stroj. Zaobstarajte si taký, ktorý by ste v prípade dlhšieho nepoužívania mohli odložiť v kuchynskej linke, alebo poličke. Ak stroj odložíte do pivnice, hrozí nebezpečenstvo zhrdzavenia častí, či poškodenia neopatrnou manipuláciou.

7. ESTETICKÁ STRÁNKA
Na trhu nájdeme neskutočne širokú paletu rôznych espresso strojov, čo sa ich prevedenia týka. Páčia sa Vám spotrebiče z nerezovej ocele, čierne, biele, alebo chcete skombinovať farebné prvky vašej kuchyne aj s vašim novým strojom? Nevzdávajte to a hľadajte, espresso stroj nie je investícia na krátku dobu, preto sa uistite, že si vyberiete taký ktorý, sa vám naozaj páči a do Vašej kuchyne pasuje nie len po technickej ale aj po estetickej stránke.

Zdroj: kofi.sk