KÁVA A ESPRESSO – AKÝ JE MEDZI NIMI ROZDIEL

KÁVU ALEBO ESPRESSO?
Častá otázka nie len v reštauráciách a kaviarňach, ale aj na návštevách. Každý milovník tohto úžasného nápoja by však mal poznať rozdiel medzi kávou a espressom. Poznáš ho aj ty? Ak nie, v tomto článku si rozoberieme hlavné rozdiely oboch nápojov. Espresso je v podstate vyrábané z rovnakých zŕn ako káva a je dokonca pražené podobným spôsobom. Niekedy sú oba druhy spojením niekoľkých typov, tu sa však ich podobnosť končí. Aké sú teda hlavné rozdiely?

Rozdiel medzi Kávou a expressom – Príprava
Káva
Káva sa vo všeobecnosti pripraví za pomoci stredne pomletých zŕn, ktoré sú odvážené so zreteľom na požadované množstvo nápoja. Zrná sa následne vložia do papierového filtra a zalejú sa horúcou vodou. Voda vezme všetky požadované živiny a komplementy so sebou a my tak dostaneme šálku úžasného a chutného nápoja. Kávu si môžeme užívať ešte niekoľko hodín po jej zaliatí, mala by však byť udržiavaná v správnej teplote.

Espresso
Espresso na svoju výrobu vyžaduje jemnejšie pomleté zrná. Túto masu potom umiestnime do nádobky kde ju pod jemným tlakom utláčame. Voda je cez pomleté zrná pretlačovaná a nateká do predhriatej šálky. Táto šálka ma malý objem, čím je konzumácia espressa rýchlejšia ako konzumácia kávy.

Rozdiel medzi Kávou a expressom – Veľkosť
Káva
Káva je podávaná vo väčších šálkach ako espresso a konzumuje sa teda vo väčšom objeme. Spravidla je to približne 250ml. Káva obsahuje 80 – 185 miligramov kofeínu, pričom jeho obsah v nápoji je závislý od dĺžky lúhovania. Aj kvôli svojmu objemu je káva vhodná na dlhšie posedenia alebo aj ako pozadie ku konverzácii.

Espresso
Espresso sa podáva v malých šálkach o objeme približne 30ml a jedná dávka obsahuje od 40 do 75 miligramov kofeínu. Platí teda to, že espresso obsahuje na 1 liter viac kofeínu, v jednej dávke nápoja je ho však menej ako v šálke kávy. Dôležité je vziať do úvahy množstvo kofeínu, ktoré do seba chceš dostať a podľa toho sa rozhodnúť pre ten správny nápoj.
kava-vs-espresso
Rozdiel medzi Kávou a expressom – Chuť
Káva
Chuť býva často rozhodujúcim faktorom pri výbere medzi kávou alebo espressom. Káva je kvôli papierovému filtru často ochudobnená o chute a príchute, ktoré sú v espresse obsiahnuté. Ponúka však dlhodobejší zážitok a je vhodná pre ľudí, ktorí nemajú radi silné chute.
Espresso
Espresso ponúka vyváženú chuť medzi sladkou a horkou príchuťou kávy. Je silnejšia a výraznejšia ako chuť kávy a je tak oživením zmyslov. Espresso nie je obmedzené filtrom, všetky zložky sa tak dostanú aj do šálky. Aj preto je expresnou dávkou chuti a kofeínu v malom množstve.

Výber medzi kávou a espressom je záležitosťou osobitých preferencií a je na každom, čo mu viac vyhovuje. Oba nápoje sú však úžasné a rozhodne stojí za to vyskúšať ich.

Zdroj: kofi.sk