Vážení zákazníci, vzhľadom na situáciu vo svete s vírusom COVID-19 nám môžu vypadnúť niektoré kávy a predĺžiť sa doby dodania. Pri každej objednávke Vás budeme informovať o situácii a snažiť sa všetko vyriešiť k spokojnosti. Ďakujeme za pochopenie.

KÁVA A ESPRESSO – AKÝ JE MEDZI NIMI ROZDIEL

KÁVU ALEBO ESPRESSO?
Častá otázka nie len v reštauráciách a kaviarňach, ale aj na návštevách. Každý milovník tohto úžasného nápoja by však mal poznať rozdiel medzi kávou a espressom. Poznáš ho aj ty? Ak nie, v tomto článku si rozoberieme hlavné rozdiely oboch nápojov. Espresso je v podstate vyrábané z rovnakých zŕn ako káva a je dokonca pražené podobným spôsobom. Niekedy sú oba druhy spojením niekoľkých typov, tu sa však ich podobnosť končí. Aké sú teda hlavné rozdiely?

Rozdiel medzi Kávou a expressom – Príprava
Káva
Káva sa vo všeobecnosti pripraví za pomoci stredne pomletých zŕn, ktoré sú odvážené so zreteľom na požadované množstvo nápoja. Zrná sa následne vložia do papierového filtra a zalejú sa horúcou vodou. Voda vezme všetky požadované živiny a komplementy so sebou a my tak dostaneme šálku úžasného a chutného nápoja. Kávu si môžeme užívať ešte niekoľko hodín po jej zaliatí, mala by však byť udržiavaná v správnej teplote.

Espresso
Espresso na svoju výrobu vyžaduje jemnejšie pomleté zrná. Túto masu potom umiestnime do nádobky kde ju pod jemným tlakom utláčame. Voda je cez pomleté zrná pretlačovaná a nateká do predhriatej šálky. Táto šálka ma malý objem, čím je konzumácia espressa rýchlejšia ako konzumácia kávy.

Rozdiel medzi Kávou a expressom – Veľkosť
Káva
Káva je podávaná vo väčších šálkach ako espresso a konzumuje sa teda vo väčšom objeme. Spravidla je to približne 250ml. Káva obsahuje 80 – 185 miligramov kofeínu, pričom jeho obsah v nápoji je závislý od dĺžky lúhovania. Aj kvôli svojmu objemu je káva vhodná na dlhšie posedenia alebo aj ako pozadie ku konverzácii.

Espresso
Espresso sa podáva v malých šálkach o objeme približne 30ml a jedná dávka obsahuje od 40 do 75 miligramov kofeínu. Platí teda to, že espresso obsahuje na 1 liter viac kofeínu, v jednej dávke nápoja je ho však menej ako v šálke kávy. Dôležité je vziať do úvahy množstvo kofeínu, ktoré do seba chceš dostať a podľa toho sa rozhodnúť pre ten správny nápoj.
kava-vs-espresso
Rozdiel medzi Kávou a expressom – Chuť
Káva
Chuť býva často rozhodujúcim faktorom pri výbere medzi kávou alebo espressom. Káva je kvôli papierovému filtru často ochudobnená o chute a príchute, ktoré sú v espresse obsiahnuté. Ponúka však dlhodobejší zážitok a je vhodná pre ľudí, ktorí nemajú radi silné chute.
Espresso
Espresso ponúka vyváženú chuť medzi sladkou a horkou príchuťou kávy. Je silnejšia a výraznejšia ako chuť kávy a je tak oživením zmyslov. Espresso nie je obmedzené filtrom, všetky zložky sa tak dostanú aj do šálky. Aj preto je expresnou dávkou chuti a kofeínu v malom množstve.

Výber medzi kávou a espressom je záležitosťou osobitých preferencií a je na každom, čo mu viac vyhovuje. Oba nápoje sú však úžasné a rozhodne stojí za to vyskúšať ich.

Zdroj: kofi.sk

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie