AKO TI MÔŽE KÁVA POMÔCŤ PRI BOLESTI HLAVY

Ak z času na čas trpíš bolesťami hlavy, šálka kávy ti v boji proti nim môže pomôcť. Ale počkaj – neznamená to, že by si mal teraz piť jeden pohár za druhým! Všetko chce svoj čas a keď pochopíš, čo sa v tvojom tele deje pri bolestiach hlavy a po konzumácii kávy, týchto nepríjemnosti sa môžeš zbaviť raz a navždy. Nie je to teda iba babičkovský recept – káva naozaj funguje. A prečo?

Existujú dva názory na to, ako káva pomáha v boji proti bolestiam hlavy. Oba majú spoločného menovateľa – kofeín.

Prvý názor sa opiera o to, prečo bolesť vzniká a prečo pôsobí kofeín ako jej blokátor. Bolesti hlavy sa zvyčajne vyskytnú vtedy, keď telo vypúšťa adenosín. Tento prvok dráždi cievy, čo vedie k nepríjemnej bolesti. Kofeín, ktorý do seba dostaneš vypitím kávy, zablokuje produkciu adenosínu a pomôže cievam zotaviť sa. Tie už naďalej nie sú vystavované pôsobeniu tohto prvku a bolesť tak ustupuje do úzadia.

Adenosin

KOFEÍN AKO LIEK NA BOLESŤ HLAVY
Základom druhého názoru je množstvo štúdií vykonaných na kofeíne. Tieto ukazujú, že samotný kofeín zvyšuje účinnosť ostatných liekov a prípravkov proti bolesti a zlepšuje ich efektivitu v boji proti nej. Aj keď je kofeín účinnejší práve v spojení s ostatnými prípravkami, vie urýchliť odchod bolesti a uľaviť ti tak oveľa rýchlejšie. Aj to je dôvodom toho, že veľa blokátorov bolesti obsahuje práve tento dôležitý prvok. A obsahuje ho aj tvoja šálka kávy.

Kofeín však nie je obsiahnutý iba v káve. Ideálnym riešením je hľadať ho aj v ostatných nápojoch a potravinách pred tým, ako siahneš po liekoch. Čokoláda, cola, čaj či kakao patria do skupín potravín a nápojov, ktoré ti pomôžu proti bolesti rovnako. Ak k nim pridáš aj šálku chutnej a výdatnej kávy, tvoje bolesti môžu zmiznúť skôr, ako naplno prepuknú.

Zdroj: kofi.sk