PREČO KÁVU PRAŽÍME A KEDY JE NAJLEPŠIA KÁVA? | STAROSTLIVOSŤ O KÁVU

Premýšľali ste niekedy nad tým, čím všetkým si kávová čerešňa musí prejsť? Čo všetko stojí za jej nezameniteľnou arómou a lahodnou chuťou? Aby sme dokázali nájsť správne odpovede na uvedené otázky, musíme na malý moment zavítať na krásnu zelenú plantáž, kde kávové čerešne dozrievajú pomaly a dlho v spoločnosti slnečných lúčov.

Starostlivosť o kávu však nebude jedinou témou dnešného článku. Prezradíme vám, prečo je potrebné kávové zrná pražiť. Zavítame taktiež do procesu praženia, ktoré je jedným z najdôležitejších okamihov na dlhej ceste kávy naprieč kontinentmi a v našej pražiarni Ready After sa o ňu dôkladne staráme, aby bol produkt iba najlepšia káva.

Prečo je potrebné kávové zrná pražiť?

Len starostlivým pražením očistených a vysušených kávových zŕn vieme rozvinúť arómu a textúru, ktoré robia tento nápoj tak jedinečným. Ak ste už niekedy videli čerstvo natrhanú kávovú čerešňu, určite vám neuniklo, že tieto čerešne toho nemajú veľa spoločného s tmavými upraženými zrnami, ktoré používame pri príprave espressa.

Po extrakcii zŕn sa z čerešne oddelí šupka a po vysušení zostane zrno svetlé. Takéto surové kávové zrná často obsahujú kyseliny chlorogenovú. Zrno však v tomto prípade stačí vystaviť teplu, čím znížite jeho kyslosť a rozviniete chute. Surové kávové zrná tiež obsahujú oveľa viac vody v porovnaní s praženými zrnami. Voda sa pri pražení vyparí a tým jej zabránite nasiaknuť do zrna, čo ma za následok lepšiu výslednú arómu. A presne kvôli tomu je potrebné kávu vždy starostlivo upražiť, inak by nebolo možné vychutnať si šálku dobrej kávy do posledného detailu z pohľadu viacerých chuťových profilov.

Preferujete len čerstvo upraženú kávu? Ak chcete mať po ruke stále čerstvú kávu, kupujte ju rovnako často v menšom množstvo, ako napríklad kupujete aj pečivo. Kávu odporúčame skonzumovať do týždňa od zakúpenia. Dávajte však pozor pri dátume praženia kávy. Ak od jej upraženia neubehlo 7 dní, stále obsahuje CO2. Čím viac času ubehlo od upraženia, CO2 sa postupne uvoľní a tým pádom sa dočkáte lepšej extrakcie kávy s horúcou vodou.

Umenie praženia kávy

Proces, pri ktorom mení kávové zrno svoju chemickú štruktúru nie je vôbec jednoduchý. Každý druh kávy totiž potrebuje inú teplotu a inú dĺžku praženia. Pražič pri každej káve najskôr upraží malé množstvo v malej pražičke z čoho väčšinou vzniknú tri vzorky – light city roastcity plus roast a full city roast. V malej pražičke trvá tento proces približne 8 – 12 minút

Tieto kávy sa spoločne s ostatnými v pražiarni degustujú. Degustácia má na starosti rozobrať chute všetkých vzoriek a vyberie sa tá najlepšia, ku ktorej sa ďalej vymýšľajú nové špecifikácie. Podľa toho sa potom praží väčší počet kávy a úlohou pražiča je nájsť pre kávu tú najlepšiu krivku (profil). To znamená, nájsť ideálny postup teploty a času. Profilovanie kávy si však vyžaduje dlhoročné skúsenosti, inak to nemusí dopadnúť vôbec podľa predstáv…

Zaujímavosť: Čím je káva čerstvejšia, tým je lepšia? Toto tvrdenie nie je správne, nakoľko čerstvo upražené zrno si dokáže udržať kvalitu až tri týždne. Najlepší dátum od praženia je preto 8 – 21 dní. 

Rozdiel je v zmesi

Blend“ je zmes rôznych druhov kávových zŕn. Najmä z dôvodu espressa sa zmiešavajú najrozmanitejšie kávy z celého sveta, aby spojili ich jedinečné vlastnosti do harmonického a chutné konečného produktu. Dôležité je vždy pražiť rôzne druhy kávy oddelene. Každá várka surových kávových zŕn má svoje jedinečné vlastnosti. Rozdielny obsah vody, veľkosť zŕn, obsah cukru a kyslosť si vyžadujú individuálne nastavenie procesu praženia.

Aj keď je káva Arabica často považovaná za najkvalitnejšiu kávu, zrnká Robusty majú niektoré vlastnosti, ktorými Arabika nedisponuje. Fazuľa Robusty má často hustú výplň a vynikajúcu textúru. Ideálnou bežnou zmesou je 75 %Arabiky a 25 % zŕn Robusty pre zmes espressa, čo pravdepodobne presvedčí aj milovníkov kávy skeptických voči Robuste. Ale ako by jeden povedal: Nikdy neviete, kým to neskúsite!

Ako udržať kávu kvalitnú? Pre zachovanie správnej starostlivosti o kávu, či už sa bavíme o Arabike alebo rôznych Blendoch, je potrebné dbať na všetky aspekty vplývajúce na jej kvalitu. Tá sa na vzduchu vytráca oxidáciou, ale my poznáme riešenie. Vákuová dóza od značky Timemore, s ktorou si užijete čerstvosť aj po uplynutí niekoľkých týždňov. Káva by nemala byť vystavená okrem vzduchu ani teplu a slnku.

V našej ponuke káv nájdete rôzne kávové zmesi a kvalitnú 100 % Arabicu. E-shop obsahuje rôzne blendy, ako napríklad ocenený Moonlight, a ďalšie exkluzívne kávové zmesi. Na svoje si prídu milovníci všetkých chutí.

Ako správne pražiť?

Pražička sa skladá z niekoľkých dôležitých častí. Na vrchu sa nachádza lievik, do ktorého nasypeme kávu. V tej chvíli musí byť pražička zohriata na vysokú teplotu. Zrná spadnú do bubnu pražičky, ktorý sa počas celého procesu neústavne točí. V bubne zrná praží horký vzduch, pričom teplota pomaly stúpa. Praženie prebieha približne 10 – 15 minút

Zrnká počas praženia znižujú svoju hmotnosť, pretože sa z nich odparuje voda a káva postupne tmavne. Prvé praskanie je počuť po 9 minútach a znamená to, že zrno sa viditeľne zväčšuje. Po prvom prasknutí začínajú pracovať taktiež aj cukry, ale chvíľu si počkáte, než to ucítite v chuti:

  • jemne – svetlo pražená káva je výraznejšie kyslá a ovocná – praženie okolo 11. minúty
  • stredne pražená káva je sladšia a cukry začínajú karamelizovať  – praženie okolo 13. minúty
  • silno – tmavo pražená káva je horko čokoládová – praženie okolo 15. minúty

Ak sa rozhodnete zrnka pražiť dlhšie, určite sa nevyhnete druhému prasknutiuktoré neznačí nič dobrého. Káva sa bohužiaľ spálila a výsledok bude sprevádzaný nepríjemnou horkou chuťou. No predpokladáme, že k takému niečomu nedôjde, takže nastal čas vysypať upražená zrnka kávy do špeciálneho kruhového tanku, v ktorom ich čaká schladenie. Potom už len kávové zrná uskladniť a po jednom dni odpočinku sú pripravené opustiť svoj domov a tešiť milióny ľudí po celom svete. A v tom spočíva celé kúzlo praženia.

 

To by bolo pre dnešok všetko a pevne veríme, že ste sa dnes dozvedeli o káve niečo nové. Naučili sme sa taktiež, akú starostlivosť káva potrebuje a čo všetko ju čaká v pražiarni. Proces praženia preto netreba podceňovať a verte nám, že bez dôkladného praženia by káva nebola kávou. To pre nás našťastie neplatí a praženie kávy je pre nás skutočným umením, ktoré sa snažíme previesť  do dokonalosti. Či sa nám to darí? Stačí si objednať jednu z našich káv a veľmi rýchlo to pochopíte. Taktiež nezabudnite sledovať náš Blog, kde pre vás pripravujeme tie najlepšie a najzaujímavejšie informácie zo sveta kávy.