PRAŽENÁ KÁVA: AKÉ LÁTKY OBSAHUJE A PREČO JE PRE NÁS ZDRAVOTNE PROSPEŠNÁ

Keďže chai latte zo zeleného čaju Matcha a raňajkové misky Açaí sú v súčasnosti trendom pre ich úžasné zdravotné prínosy, možno nebude prekvapením, keď zistíte, že to isté oplatí od dávnych čias aj o káve. Čerstvo namletá káva sa môže stať rovnako cennou ako denná vitamínovej tabletky a v dnešnom článku vám vysvetlíme prečo a čím všetkým nám dokáže zdravotne prilepšiť.

Káva ako liek

Najstaršie spisy o káve napísal perzský lekár Abu Bakr Muhammad ibn Zakariya El Razi, tiež známy ako Rhazes. Počas života, v rokoch 850–922 nášho letopočtu, napísal viac ako 200 kníh o medicíne. Kávu (pomleté čerstvo pražené zrná zaliate horúcou vodou v keramickej nádobe) už v tých časoch opísal ako „veľmi dobrý nápoj pre žalúdok “.

O dvesto rokov neskôr rozšíril liečivé vlastnosti kávy ďalší perzský lekár a filozof Avicenna Bukhara, ktorý napísal, že káva „ posilňuje telo, čistí pokožku a vysušuje vlhkosť, ktorá sa nachádza pod ňou. Mám taktiež skvelú arómu.“

Aj keď niektoré z týchto počiatočných pozorovaní o káve možno neobstáli v skúškach moderných štúdií, ale predsa len sa v nej nachádza skutočne veľa pozitívne vplývajúcich látok na naše zdravie. Čo teda dnes vieme o liečivých a zdravotných výhodách kávy?

Mletá káva je plná antioxidantov

Čerstvo namletá káva obsahuje antioxidanty, ktoré sú veľmi dôležité pre zdravie. Zabraňujú oxidácii buniek toxínmi, chemikáliami (oxidačný stres vedie k chronickým ochoreniam) a zápalom (vrátane artritídy, aterosklerózy a mnohých typov rakoviny). V skutočnosti káva vykazuje väčšiu antioxidačnú aktivitu ako zelený čaj či kakao.

Predpokladá sa, že jeden zo stovky prítomných antioxidantov, kyselina chlorogenová, ktorá sa nachádza takmer výlučne v káve, pomáha predchádzať kardiovaskulárnym ochoreniam. Káva navyše obsahuje malé množstvá vitamínov B, horčíka a draslíka, ktoré sa rýchlo dopĺňajú s každou skonzumovanou šálkou chutnej kávy.

Okrem toho má čerstvo pomletá zrnková káva ďalšie účinky na zdravie:

 Posilňuje energiu – šálka ​​čerstvo praženej kávy je známa aj ako stimulant, ktorý dodá energiu vždy, keď sa cítite zle.

 Spaľovač tukov – čerstvo pražené kávové zrná obsahujú kofeín, ktorý zrýchľuje metabolizmus a pomáha spaľovať tuk rýchlejšie aj po 4 hodinách od vypitia nápoja.

 Antidepresívum – šálka ​​čerstvo praženej kávy vám zlepší náladu a pomôže v boji proti depresii.

zdroj: pixabay/mohamed_hassan

Dobrá pre duševné zdravie

Káva nielen chutí lahodne, ale zvyšuje aj schopnosť vášho mozgu vysporiadať sa s neurodegeneratívnymi ochoreniami. Niekoľko štúdií ukázalo, že ľudia, ktorí pravidelne konzumujú kávu, majú menšiu pravdepodobnosť, že budú trpieť Alzheimerovou chorobou a demenciou. Môže tiež znížiť riziko Parkinsonovej choroby o neuveriteľných 32 – 80%.

Časť účinku kávy možno vysvetliť zvýšením metabolických funkcií, čo ruka v ruke výrazne zvyšuje aj výkon mozgu. Káva taktiež obsahuje dobre známy stimulant kofeín, ktorý môže viesť k zlepšeniu pamätibdelostinálady a energie.

Iná štúdia Harvardskej školy verejného zdravia zistila, že ženy, ktoré pijú každý deň štyri až päť šálok kávy, s väčšou pravdepodobnosťou zostanú aktívne a šťastné po celý deň so zníženým výskytom depresie v porovnaní s tými ženami, ktoré pijú menej ako jednu šálku kávy denne.

Prospieva k dlhovekosti

Ďalší výskum naznačuje, že ľudia, ktorí pijú dve až tri šálky kávy denne, či už kofeínovej alebo nie, môžu mať nižšiu šancu úmrtia na niektoré choroby v porovnaní s ľuďmi, ktorí kávu nepijú.

Počas 16 rokov štúdia výskumníci sledovali viac ako 500 000 ľudí v 10 európskych krajinách. U tých, ktorí pili kávu, mali zdravšiu pečeň a obehový systém, ako aj nižšiu úroveň zápalu. Iná štúdia v Španielsku, na ktorej sa zúčastnilo 20 000 účastníkov, zistila, že pitie štyroch šálok kávy denne viedlo k o 64 % nižšiemu riziku predčasného úmrtia v porovnaní s tými, ktorí nepijú kávu.

Výskumníci zistili, že pitie kávy malo inverznú súvislosť s úmrtnosťou zo všetkých príčin „bez ohľadu na vek, nadváhu, pitie alkoholu, fajčenie a obsah kofeínu v káve“. Okrem dlhšieho života prišli s tvrdením, že konzumácia kávy znižuje riziko vzniku rakoviny, kardiovaskulárne ochorenia, cukrovku alebo ochorenia dýchacích ciest.

Ideálna denná dávka kávy

Aby ste tieto úžasné benefity kávy mohli skutočne čerpať, treba si dávať pozor na množstvo, ktoré vypijete. Všetkého veľa škodí a rovnako to platí aj o káve. Na otázku „Koľko kávy je už pre telo škodlivé?“ však jednoznačná odpoveď neexistuje.

Je tomu tak preto, že každý z nás má iné biologické zloženie a rôznu toleranciu na kofeín. Ako všeobecné pravidlo väčšina štúdií uvádza, že približne tri – štyri šálky denne sú spojené s pozitívnymi zdravotnými výhodami.

Najlepšie je však aj k tomuto postupovať opatrne. A to hlavne v prípade, ak máte akúkoľvek úzkosť, panické poruchy, srdcovú arytmiu, vysoký krvný tlak alebo akýkoľvek iný zdravotný problém, ktorý nemusí priaznivo reagovať na kofeín. V takomto prípade je najlepšie to s kávou nepreháňať.

Tak či onak, zdá sa teda, že káva je predsa len určitý druh lieku. Keď budete nabudúce chcieť urobiť niečo zdravé pre svoju myseľ a telo, môže to byť také jednoduché, ako keď si vychutnáte šálku čerstvo namletej kávy. Aróma a lahodná chuť kávy sa tak stávajú synonymom pre zvýšenú mozgovú aktivitu a krajšieho dňa plného energie.

Samozrejme, čím čerstvejšia káva, tým väčší prínos pre zdravie. To by bolo pre dnes všetko a veríme, že ste sa naučili niečo nové. Ak vás káva láka ešte o niečo viac, nezabudnite sledovať náš blog, kde nájdete napríklad viac informácií o procese praženia a dozviete sa, ako pražená káva vzniká. Nechýba ani starostlivosti o kávu a veľa iných zaujímavostí zo sveta kávy.